Niels Buijs – Carouser

Niels Buijs - Carouser album cover

De Nederlandse muziekscene kent geweldige tijden als het gaat om genres zoals country, Americana en roots muziek. Artiesten zoals Luke Combs en Zach Bryan verkopen stadions uit, maar ook minder bekende artiesten worden steeds populairder. Het gaat nog vooral om artiesten uit Amerika, maar ook steeds meer Nederlanders proberen een graantje mee te pikken. Zo ook Niels Buijs, een Americana singer-songwriter uit Volendam. 

Het net verschenen album Carouser is niet het eerste album van Niels Buijs, want twee jaar geleden liet hij al van zich horen met The Lowlands. Dat debuut deed het helemaal niet onaardig en kreeg redelijk wat aandacht. Om zijn repertoire uit te brengen, en om tijdens de shows wat meer originele songmateriaal tot zijn beschikking te hebben, werd er hard gewerkt aan een nieuw album.

Waar moet je inspiratie vandaan halen als Volendammer voor nieuwe songs is natuurlijk de kroeg. Het uitgaansleven in Volendam heeft dan ook een grote rol gespeeld tijdens het schrijven van Carouser. Het zijn de eigen ervaringen van Niels Buijs, maar het zijn ook de verhalen om hem heen. Het resulteert in vlotte en interessante teksten en je hoort duidelijk dat Niels Buijs behoorlijk kan schrijven.

Maar het is voor mij uiteindelijk toch de muziek waar het om te doen is en gelukkig stelt dat op Carouser geen moment teleur. Niels Buijs heeft samen met producer Jan Schilder veel werk verzet en een heel fraai divers geluid weten te produceren. De basis voor zijn sound ligt vooral bij gitaren, drums en bas, maar krijgen hier en daar ondersteuning van andere traditionele instrumenten zoals viool, banjo, blazers en toetsen. Het spreekt enorm aan. 

Niet alleen de muziek weet op Carouser enorm aan te spreken, maar dat doet Niels Buijs met zijn stem ook. Hij beschikt over een krachtig stemgeluid, hier en daar wat ruw, maar het past uitstekend bij dit soort type Americana songs. Een goede Americana plaat moet een strakke en gave muzikale inkleuring hebben, maar ook sterke vocals en dat is iets wat Niels Buijs op Carouser perfect met elkaar weet samen te brengen.

Ondanks dat genres zoals Americana en roots muziek steeds populairder worden in Nederland, moeten we op dit moment ook wel een beetje realistisch blijven en blijft het vooralsnog voor de fijnproever. Artiesten zoals Niels Buijs zijn heel goed voor de wat grootschalige festivals door het land, maar moeten het voor solo shows vooralsnog doen met het minimale. Carouser zal het niet opeens het allemaal gaan veranderen, maar ik vind het album echt heel goed en overtuigend en kan zonder enige moeite concurreren met de buitenlanders. Niels Buijs is dan ook een naam om in de gaten te houden en ben benieuwd hoe hij zich verder gaat ontwikkelen.