Swan van de Nieuw-Zeelandse Fazed on a Pony verscheen al in januari van dit jaar, maar om de een of andere reden heb ik het toen niet voorzien van een recensie en heb het een lange tijd laten liggen. Achteraf volledig onterecht, want omdat het op dit moment wat stil is met nieuwe albums, besloot ik het weer een kans te geven. Wat blijkt, we hebben hier toch wel te maken met een van de betere indierockalbums van het jaar.
Ik kan mij nog herinneren dat ik Swan als tip kreeg van platenwinkel Flying Out uit Auckland. Heel jammer dat ze besloten om de winkel te sluiten en er niet mee verder te gaan en daardoor ook geen nieuwsbrief meer waardoor het nog beter zoeken wordt naar de muzikale pareltjes daar aan de andere kant van de wereld. Maar met dit album zaten ze in januari helemaal goed en kreeg toen ook redelijk aandacht van de luisteraar.
Swan is het eerste serieuze album van Fazed on a Pony, het project van singer-songwriter Peter McCall, alhoewel er een aantal jaren geleden eerder debuutalbum I’ll All Work Out verscheen. Deed het aardig, maar met dit album merk je toch dat hij echt de concurrentie aankan met de massa’s andere indierockartiesten van het moment. Niet heel vreemd dat Swan het dan ook relatief aardig doet op streamingplatforms.
Als je gaat luisteren naar Swan dan zul je waarschijnlijk concluderen dat dit een indierockalbum is, maar Fazed on a Pony weet het ook voor elkaar te krijgen om in sommige songs wat andere genres te verwerken. Zo hoor je niet alleen indie in zijn songs, maar weet hij ook een mooi rootsgeluid te creëren door pedal steel en fiddle. Door het combineren van verschillende genres wordt dit album dan ook geen moment saai en blijft het interessant.
Fazed on a Pony krijgt de vergelijking met de hipste indierockartiest van het moment, MJ Lenderman, en natuurlijk is dat helemaal geen oneerlijke vergelijking. Beter zelfs, het is overduidelijk dat deze Kiwi zich heeft laten beïnvloeden door hem. Zowel de muzikale inkleuring als vocals doen er heel sterk aan denken, maar toch vind ik dat Fazed on a Pony met Swan op zichzelf weet te staan. Slimme, gelaagde songs, met een eigen onderscheidend geluid.
Hopelijk merkt Fazed on a Pony dat Swan het best aardig doet bij het publiek en hij besluit aan een vervolg te werken. Het is niet zo dat dit project veel geld oplevert, maar het kan zich kwalitatief makkelijk meten met de beste binnen het genre. Vooralsnog kijkt Fazed on a Pony niet verder dan Nieuw-Zeeland en Australië, maar gelukkig weet Swan verder te reiken door streamingplatforms. Een album dat terecht positieve kritieken krijgt en wat mij betreft dan ook iedere liefhebber van indie, maar ook rootsmuziek, zou moeten horen. Dit vraagt om meer.