Kimmi Bitter werd een aantal jaren geleden genoemd als de toekomst van klassieke country en dat vond ik helemaal terecht. Ook ik was namelijk helemaal lyrisch over haar debuutalbum Old School (2024). Het was niet een album dat helemaal uit de lucht kwam vallen, want Kimmi toerde al een lange tijd met haar band The Westside Twang. Haar eerste album werd dan ook een groot succes in de Amerikaanse alternatieve countryscene, een tweede album kon niet uitblijven.
Dat tweede album verscheen vorige week in de vorm van Bittersweet en ook hier laat Kimmi Bitter horen dat ze klassieke country tot de perfectie beheerst. Je hebt soms artiesten waarbij je je afvraagt of ze wel echt oprecht zijn in wat ze doen en of het niet alleen om het geld gaat. Maar dat is bij deze dame niet het geval, want luister naar Bittersweet en je hoeft je vanaf de eerste song geen moment af te vragen waar je naar luistert.
Bittersweet is dan ook een heel logisch vervolg op Old School en wat dat betreft hoef je weinig verrassingen te verwachten. Het zijn pure country lovesongs in de trend van country legendes zoals Loretta Lynn, Patsy Cline en Brenda Lee. Heel mooi hoe Kimmi Bitter het weer op zo’n manier weet te brengen dat je even helemaal terugreist naar het verre verleden toen de zogeheten Nashville Sound Amerika in zijn greep had.
Muzikaal gezien is Bittersweet een feest voor liefhebbers van traditionele instrumenten. De band van Kimmi Bitter is weer helemaal in vorm en laat van zich horen met prettig gitaarwerk, drums, pedal steel, blazers en fiddle. Om dat gevoel van het verleden te versterken hoor je ook veel achtergrondkoor, precies zoals ze dat vroeger in Nashville op zo’n overdreven zoete manier wisten te verwerken in de songs.
Luister naar Bittersweet en je luistert naar een vergeten country album uit de jaren zestig en dat is niet alleen de verdienste van de prachtige muzikale inkleuring. Want bij dit soort country hoort natuurlijk ook passende vocals en gelukkig beschikt Kimmi Bitter over precies zo’n stem, waarbij je nog meer dat gevoel krijgt dat je luistert naar vroegere tijden. Het klinkt heel onschuldig, maar ze zingt al een lange tijd en brengt het met veel kalmte en warmte.
Kimmi Bitter is dus de toekomst van het klassieke genre en met Bittersweet toont ze wederom aan waarom dat zo is. Door het succes van Old School had ze de keuze kunnen maken om wat meer eigentijdse muziek te maken, iets wat haar nog meer luisteraars had kunnen opleveren, maar dat doet ze niet. Ze blijft dicht bij het verleden en dat is iets wat alleen maar te waarderen is. Bittersweet is classic country, maar ik vind dat dit soort albums ook met de huidige tijd mee kan. Kimmi Bitter zal niet opeens stadions plat spelen, maar dit zou liefhebbers van echte country moeten aanspreken. Daarin doet ze namelijk alles goed.