Leadbeaters – Juice in the Crank

Leadbeaters - Juice in the Crank album cover

Leadbeaters kennen we natuurlijk nog van het vorig jaar verschenen The Ballad Of Too Much Glitter, een samenwerkingsalbum met Timo de Jong. Dat album deed het helemaal niet slecht en kreeg terecht hier in Nederland positieve recensies en bereikte vele liefhebbers van rootsmuziek. Het is deze Amsterdamse band blijkbaar zo goed bevallen dat ze dit jaar alweer terug zijn met hun officiële debuutalbum Juice in the Crank.

Het is niet zo dat Leadbeaters beginnelingen zijn in de muzikale wereld, want ze weten de Nederlandse muziekscene al zo’n tien jaar te betoveren met hun aanstekelijke en energieke manier van traditionele rootsmuziek. De band werd pas echt serieus na een reis door een aantal zuidelijke staten van Amerika, waar de passie en het vuur werd aangewakkerd om verder te groeien als band.

Altijd interessant om dit soort rootsband uit Nederland te horen. Het zal niet makkelijk voor ze zijn om een groot publiek te bereiken, want ze moet concurreren met een hoop andere soortgelijke bands uit binnen- en buitenland. Maar Leadbeaters beschikt over de speciale. Dat speciale hoor je als je luistert naar Juice in the Crank. Een album dat zich zomaar kan meten met de concurrentie uit Amerika. Het doet het absoluut niet minder.

De muzikale inkleuring vind ik de voornaamste reden waarom je naar Juice in the Crank wilt luisteren. Wat met name belangrijk is, is de fiddle van Moira Mirck. Dit instrument grijpt de hoofdrol en hoor je in iedere song. Maar ook hoor je druk aan instrumenten zoals de akoestische gitaar van Sander Borst, mandoline van Tony Sjef en contrabas van Thomas Olivier. Er is nog veel meer moois te horen van andere muzikanten, maar dit is de kern van Leadbeaters.

Het is duidelijk dat de reis naar het zuiden van Amerika de band veel goeds heeft gedaan en daardoor klinkt een album zoals Juice in the Crank ook zo authentiek. Dat dit een band uit Amsterdam is hoor je dan ook geen moment. Ze vonden tijdens hun geweldige reis veel inspiratie en daardoor hoor je op dit album, naast originele composities, ook een aantal Amerikaanse traditionele vergeten folksongs. Ze weten het beide perfect uit te voeren. 

Ik vind het gedurfd van Leadbeaters om hier in Nederland zo’n band te beginnen, want het is echt niet makkelijk om er een succes van te maken. Alhoewel rootsmuziek populairder begint te worden, wordt het nog niet heel veel beluisterd ten opzichte van een genre zoals countrypop. Maar ik denk dat dit de komende jaren zomaar zou kunnen gaan veranderen. Steeds meer muziekliefhebbers vinden authenticiteit belangrijk en dat is wat Leadbeaters in alles is. Luister dan ook vooral naar Juice in the Crank, als je authenticiteit belangrijk vindt en interesse hebt in muziek uit een ver verleden. Deze band zal je geen moment teleurstellen.